Mlekara Subotica prva je srpska mlekara koja je dobila dozvolu za izvoz svojih artikala na tržište EU, a planirano je da se dugotrajno mleko, jogurti i sirevi tog proizvođača nađu krajem 2011. na tržištima Mađarske, Austrije i Slovenije. Dobijanje izvozničkog broja EU znači da je čitav sistem otkupa, transporta, prijema i prerade sirovog mleka, odnosno "put mleka" usaglašen sa evropskim regulativa. Dobijanje dozvole rezultat je desetogodišnjeg rada Subotičke mlekare, a proizvodi evropskog kvaliteta nisu namenjeni samo tržištu Unije, već su svakodnevno na raspolaganju i potrošačima u Srbiji. Još je rano govoriti o tačnim količinama proizvoda koji će biti plasirani na evropsko tržište, a svakako najatraktivniji dugotrajni mlečni proizvodi su i sirevi.
Mlekara Subotica prva je srpska mlekara koja je dobila dozvolu za izvoz svojih artikala na tržište EU, a planirano je da se dugotrajno mleko, jogurti i sirevi tog proizvođača nađu krajem 2011. na tržištima Mađarske, Austrije i Slovenije, rečeno je danas na konferenciji za novinare.
Generalni direktor Mlekare Subotica Milan Grujić kazao je da dobijanje izvozničkog broja EU znači da je čitav sistem otkupa, transporta, prijema i prerade sirovog mleka, odnosno "put mleka" usaglašen sa evropskim regulativa.
Grujić je istakao da je dobijanje dozvole rezultat desetogodišnjeg rada Subotičke mlekare, dodajući da proizvodi evropskog kvaliteta nisu namenjeni samo tržištu Unije, već su svakodnevno na raspolaganju i potrošačima u Srbiji.
Još je rano govoriti o tačnim količinama proizvoda koji će biti plasirani na evropsko tržište, rekao je on, ukazujući da su svakako najatraktivniji dugotrajni mlečni proizvodi i sirevi.
Grujić je ukazao da će proboj Mlekare Subotica na tržište EU započeti na najbližim tržištima - Mađarske, Austrije i Slovenije, kao i da su u toku razgovori sa velikim trgovinskim lancima, kao što su "Merkator" i mađarski "Tesko".
Ta mlekara dnevno otkupi i preradi oko 150.000 litara mleka i ima 1.100 kooperanata, podsetio je Grujić, napominjući da nisu svi farmeri "spremni za mleko EU kvaliteta", te je veći broj njih u procesu sertifikacije.
Do sada se izvozilo u vrlo malom procentu ukupne proizvodnje, i to u Makedoniju, Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu, jer su prioritet domaći potrošači i srpsko tržište, kazao je Grujić, dodajući da tržišno učešće Mlekare Subotica u Srbiji iznosi od 12 do 15 odsto.
Investicioni fond Salford, vlasnik Denjub fuds grupe (Danube foods group), u okviru koje posluje Subotička mlekara, najavio je u 2012. godini prodaju firmi iz ove grupe, između ostalih i prodaju Subotičke mlekare.